sobota, 1 sierpnia 2009

Pik Lenina (Lenin Peak) 2009


Pik Lenina 7134m (Pik Awicenny, do 1928r Pik Kaufman) lodowy szczyt w pn. Pamirze, na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu; najwyższy w Paśmie Zaałajskim. Nazwę Pik Kaufman nadał w 1871 odkrywca góry Aleksiej Pawłowicz Fedczenko dla upamiętnienia Konstantego Piotrowicza Kaufmana, rosyjskiego generała i gubernatora Turkiestanu. Od pomiaru jego wysokości w 1913 (7127 m ) do odkrycia Piku Stalina w 1929 uważany był za najwyższy szczyt Imperium Rosyjskiego, następnie Związku Radzieckiego. W 1934alpiniści radzieccy postawili na szczycie popiersie Lenina i przemianowali go na Pik Lenina.
Wznosi się w głównej grani Pasma Zaałajskiego, a jego grań szczytowa, długości ok 7 km, ciągnie się od Przełęczy Krylenki (5800 m ) na wschodzie do piku Razdielnaja (6148 m ) na zachodzie. Na południe odchodzą od masywu cztery boczne granie, które oddzielają od siebie lodowce Bolszoj Saukdara, Małyj Saukara i Dzierżyńskiego. Piąta długa grań boczna odchodzi od piku Razdzielnaja na północ. Z północnej flanki P.L. spływa Lodowiec Lenina, przez który prowadzą dwie standadowe drogi na szczyt - przez Skały Lipkina i przez pik Razdzielnaja. Obie nie przedstawiają trudności technicznych, lecz nieobliczalna pogoda i warunki panujące w rejonie, często znacznie utrudniają to przedsięwzięcie. P.L. jest najczęściej odwiedzanym siedmiotysięcznikiem Ziemi i został już zdobyty przez tysiące alpinistów z całego świata.
"Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu II" pod red. M.i J. Kiełkowskich


                Dlaczego akurat ta góra ? Po prostu; najwyżej, najdalej i chyba najtaniej, jeżeli brać pod uwagę siedmiotysięczniki
Pik Lenina jest najwyższą i najłatwiej dostępną górą, prawie zupełnie pozbawioną problemów technicznych na drodze klasycznej. Za to główną przeszkodą staje się pogoda i odległość jaką trzeba pokonać przy ataku szczytowym. To prawdziwy wysokogórski maraton.

cdn...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wpis.